Aktualności

12 września 2019 17:30 | Aktualności

Uroczystość pochówku zamordowanych w Forcie III


   W czwartek 5 września 2019 roku odbył się pogrzeb więźniów obozu w Forcie III  w Pomiechówku pomordowanych w czasie II wojny światowej. W tamtym czasie  funkcjonował tu niemiecki obóz przesiedleńczy i więzienie karno-śledcze.

  Pochówek miał uroczystą oprawę, wzięli w nim udział minister MON  Mariusz Błaszczak, prezes  IPN Jarosław Szarek, Wojewoda Mazowiecki, władze samorządowe gmin: Pomiechówek, Jabłonna, Sochocin, miasta Nowy Dwór Mazowiecki, a także członkowie rodzin więźniów obozu w Forcie III, mieszkańcy gminy Pomiechówek oraz uczniowie naszej szkoły.

   Szczątki pogrzebanych osób zostały ekshumowane w połowie tego roku. Ich prochy spoczęły obok odnalezionych wcześniej ofiar masowych mordów.

  Uroczystości odbyły się z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Szef MON podkreślił, że pogrzeb w Pomiechówku to jeden z etapów przywracania pamięci pomordowanych na Mazowszu.


"Jesteśmy zobowiązani do pamięci o tych, którzy zostali zamordowani, do oddania im czci. Bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że w Pomiechówku odbywa się pogrzeb tej haniebnej, niemieckiej zbrodni. Ale to tylko jeden z etapów przywracania pamięci i godności tym wszystkim, którzy zostali tu pomordowani. A byli to żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, mieszkańcy północnego Mazowsza, były to również dzieci" wskazał szef resortu.Przeczytano: 361 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Mleko w szkole