Aktualności

12 listopada 2018 16:53 | Aktualności

100 - lecie odzyskania niepodległości. To także Twoja historia

,,,


  Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.

  Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

  Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

  Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989r.

  Nasza szkoła także celebrowała rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji pedagodzy p. Magda Gajewska, P. Joanna Kurpiewska i p. Małgorzata Czerwonka wraz z uczniami przygotowały piękne przedstawienie, w którym uczniowie zaprezentowali historię odzyskania przez nasz cudowny kraj niepodległości po 123 latach rozbiorów.

  Na pochwałę zasługuje także oprawa wokalna nad którą czuwała p. Agnieszka Żuławnik. Wśród zaproszonych gości mogliśmy powitać wójta Gminy Pomiechówek pana Dariusza Bieleckiego, a także radnych naszej gminy. Uroczystość miała charakter wyjątkowy gdyż i dzień który obchodziliśmy był wyjątkowy. W tym dniu zostały także zasadzone  drzewa będące wyrazem szacunku i pamięci dla wszystkich tych którzy przez lata historii niezłomnie dążyli do niepodległej Polski.  Pan dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomiechówku pan Adam Szatkowski podziękował wszystkim za przybycie, a wykonawcom i pedagogom za pięknę zorganizowanie tej wążnej dla naszej historii uroczystości.

 11 listopada obchodziliśmy 100-lecie odzyskania niepodległości także w naszej parafii, gdzie odbyły się uroczystości dla uczczenia tego ważnego wydarzenia. Uczniów naszej szkoły na mszy świętej reprezentował poczet sztandarowy oraz delegacja, która złożyła wiązankę i zapaliła znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza i żołnierzy poległych w 1920r.

Przeczytano: 534 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Mleko w szkole