Aktualności

03 stycznia 2016 20:30 | Aktualności

Bóg się rodzi...Jasełka szkolne

j

 Jasełka są to widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio.
   Treścią jasełek była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda.
W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.

   22 grudnia w Naszej szkole uczniowie wykonali przedstawienie jasełkowe którego głównym przesłaniem było ukazanie dobra jakie niesie za sobą chęć pomagania innym. Młodzi aktorzy wykonali inscenizacje podczas której starali się uświadomić Nam wszystkim jakim należy być czowiekiem i jak należy postępować w życiu. Uczniowie bardzo dokładnie przygotowali się do swoich ról, przygotowali ciekawe i orginalne stroje które bardzo dobrze ukazywały grane postacie.

   Na przedstawieniu mieliśmy przyjemność gościć Pana Wójta Gminy Pomiechówek Dariusza Bieleckiego, a także liczne grono rodziców. W trakcie apelu został rozstrzygnięty konkurs na najładniej udekorowaną choinkę szkolną. Przedstawiciele samorządu szkolnego p. Bożena Kalinowska, p. Małgorzata Lewczuk, p. Katarzyna Nowak i p. Renata Szatkowska wręczyły upominki dla uczniów klasy 3b p. Hanny Kownackiej, a  wyróżneinie w klasach młodszych przypadło klasie 3a p. Wioletty Wodzyńskiej. W klasach starszych najładniejszą choinkę wykonali uczniowie klasy 3b p. Joanny Kurpiewskiej, a wyróżnenia powędrowały dla klas 5a i 5c p. Marioli Tamowicz i p. Agnieszki Żuławnik.

  Za piękną scenerię dziękujemy p. Iwonie Kostro-Olechowskiej i p. Joannie Kujawskiej. Pan dyrektor Adam Szatkowski podziękował wszystkim którzy przyczynili się do wykonania tak pięknej inscenizacji, podziękował także gościom za przybycie i złożył życzenia spokojnych, rodzinnych świąt Bożego Narodzenia i najlepszego nowego roku.  

 

Przeczytano: 1732 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Mleko w szkole