Aktualności

11 listopada 2015 16:13 | Aktualności

Ziemia po której chodzisz, to marzenie tych, którzy odeszli za młodzi


      Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937r, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945r. przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989r.

    Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Właśnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.

   Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918r. po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

   10 listopada w Naszej szkole odbył się apel upamiętniający dzień odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciekawą inscenizację podczas której opowiedzieli wszystkim przybyłym w jaki sposób po wielu latach zaborów podczas których Nasz kraj faktycznie przestał instnieć był w stanie się odbudować i zjednoczyć w jedno państwo. Podczas przedstawienia uczniowie zaśpiewali piękne polskie pieśni patriotyczne, a także wszyscy przybyli zaśpiewali Polski hymn państwowy co było pięknym podsumowaniem tej uroczystej imprezy.

    Duże podziękowania należą się p. Ewie Rączce za napisanie pięknego scenariusza, p. Agnieszce Żuławnik za dobór pięśni i przygotowanie szkolnego chóru, a także nauczycielom klas szóstych  p. Bożenie Kalinowskiej  i p.Małgorzacie Lewczuk za przydzielenie ról i mobilizacje uczniów. Pan dyrektor Adam Szatkowski podziękował każdemu za przybycie, a uczniom pięknego wykonania, jednocześnie przypomniał wszystkim jak ważny jest to dzień dla każdego Polaka, a także ile trudu i poświęcenia kosztowało stworzenie na nowo państwa Polskiego. Jest to wydarzenie o którym należy pamiętać. 

 

Przeczytano: 1140 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Mleko w szkole